sâmbãtã, 20 aprilie, 2024

Arădeanul Marius Copil, calificare de senzație în optimile turneului ATP de la Antwerp

de - | 19 octombrie 2016, 8:14 AM | Sport

0

Marius Copil a reușit o victorie de senzație în fața portughezului Joao Sousa, numărul 33 mondial, cu 4-6, 6-3, 6-3, marți, în runda inaugurală a turneului ATP de la Antwerp (Belgia), dotat cu premii totale de 566.525 euro.

Copil, care luni a împlinit 26 de ani, s-a impus după o oră și 48 de minute în fața favoritului numărul șase al competiției, reușind 9 ași.

Arădeanul a revenit în meci după ce a pierdut primul set (4-6) și a reușit să domine jocul în setul secund, pe care l-a câștigat cu 6-3. În decisiv, lusitanul a început cu dreptul, câștigându-și serviciul, dar apoi Copil a egalat și a reușit un break care s-a dovedit decisiv. Românul și-a făcut apoi serviciul constant, salvând și două mingi de break, iar la 5-3 a încheiat meciul pe serviciul adversarului.

sursa: agerpres.ro