miercuri, 24 aprilie, 2024

Adrian Petre ţine UTA pe podium! Reşiţa – UTA 0-1

de Lucian Dănilă | 27 august 2016, 3:59 PM | Sport

0

Victorie foarte dificilă pentru UTA în deplasarea de la Snagov, acolo unde a întâlnit formația Metalul Reșița, echipă exilată de administrația din Reșița tocmai în Ilfov.

Bătrâna Doamnă a avut doi adversari dificili în jocul de astăzi: gruparea gazdă și… suprafața de joc. UTA a dominat jcul, dar a fost o dominare teritorială, fără a pune de prea multe ori în pericol poarta apărată de Samoilă.

Roli Nagy a schimbat inspirat la pauză, atunci când l-a trimis în teren pe Adrian Petre în locul lui Tănase. Dennis Man a fost oarecum o victimă a acestei schimbări, el fiind coborât în linia mediană pentru a face loc în avanposturi cuplului Petre – Curtuiuș.

Golul a căzut târziu, în minutul 79, atunci când Andor, intrat și el în minutul 63 în locul lui Copil, a centrat perfect pentru Petre, acesta s-a înălțat și a trimis cu capul fără șanse pentru Samoilă, 0-1!

După gol, UTA și-a mai creat două bune ocazii prin Dennis Man – cap peste transversală, și același Petre – lob de la 20 de metri prins de portar.

„Avem trei puncte, a după a treia victorie consecutivă, fără gol primit. Un adversar greu, dar eu zic că am reușit o victorie meritată, fără probleme. Am concretizat în repriza secundă, dar cred că dacă era 3-0 sau 4-0 după prima parte, nu se supăra nimeni. Așa se întâmplă când nu înscrii și nu pui la punct un adversar, se agață de orice. Mă mulțumesc victoria și cele trei puncte”, a declarat antrenorul Bătrânei Doamne, Roli Nagy, pentru uta-arad.ro.

„A fost un meci greu, pe un teren foarte prost, dar suntem foarte bucuroși că am reușit să câștigăm. Sunt trei puncte foarte importante care ne țin sus în clasament, acolo unde ne este și locul. Am avut un adversar agresiv și compact, mai mult defensiv, am câștigat cu greutate, dar și victoriile cu 1-0 sunt foarte bune pentru noi. Eu încerc să dau totul pentru echipă indiferent că joc  cinci minute, o repriză sau tot meciul, iar dacă înscriu, cu atât mai bine. Sunt foarte fericit că am reușit să marchez astăzi să-mi ajut echipa să câștige și sper să fie din ce în ce mai bine atât pentru mine cât și pentru echipă”, a spus Adrian Petre pentru uta-arad.ro.

Petre este la al doilea gol marcat în acest sezon, el înscriind și la Suceava. În meciul trecut a fost suspendat după ce a fost eliminat de pe teren în ultimele minute ale meciului de la Suceava.

UTA rămâne pe locul doi al ligii secunde după etapa a IV-a, la două puncte în spatele Chindiei, care a câștigat și ea azi, la Clinceni.

Metalul: Samoilă – E. Matei, D. Matei, Chira, Stancu – Buduroi, Tassin, Dima, Șendroiu – Dan (22 Stefan),  Oancea. Pe bancă: Prvulovic – Pitulice, Cioranu, Dinu, Ștefan, Negruț, Nedelcu. Antrenor: George Dumitru.

UTA: Miron – David, Manea,Gligor, Burlă – Strătilă, Chindriș, Tănase (46 Adrian Petre), Copil (63 Andor) – Man, Curtuiuș (87 Filaret). Pe bancă: Barna, Filaret, Petre, Andor, Vlad, Stahl, Costin. Antrenor principal: Roland Nagy.

Arbitri: Robert Avram (Pitești) – Daniel Ciocănea (Sibiu), Bogdan Dragoș (Făgăraș). Rezervă: Marius Naidin (Pitești). Observatori: Laurențiu Vărgatu (Brăila), Emil Tudor (Târgoviște).